Faydalı Bilgiler

Güneş Yanığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Güneş yanığından korunmak için gerekli önlemleri almak yaz aylarında tehlikeli sonuçlara varabilecek yanıklardan korunmak için oldukça önemlidir. Birinci derece yanıklar olarak da adlandırılan bu yanıklar doğru tedavi edilmediğinde ikinci dereceye varan yanıklara zemin hazırladığı için uzman uyarılarını dikkate almak gerekir.

Ciltte gerginlik hissi yaratan güneş yanıkları kuruluğa da sebebiyet verir. Ayrıca güneş yanığının olduğu bölgede önemli bir hassasiyet olduğundan ağrı ve acı yüksektir. Ağrıyı gidermek için öncelikli olarak güneş yanığının olduğu noktaya suyu sıkılmış ıslak havlu koymak ve bunu yaklaşık 15 dakikada bir tekrarlamak işe yarayacaktır.  

Yanlış bilinen inanışlardan biri de yanık bölgesine diş macunu, buz ve salça uygulamanın iyi geleceğidir. Yanık alanında donuk oluşturan buz acıyı da arttırabilir. Kuruyan cildin gerginliğini almak için en iyi yöntem 2-3 kez duş almak, bölgeyi nemli tutmak ve saf zeytinyağı ile masaj yapmaktır.

Deride su toplandığı zaman güneş yanıkları ikinci dereceden yanığa döner. Su toplayan bölge açık yaraya çevrilerek pansuman uygulamak da kullanılan yöntemlerden biridir. Her yaş grubu için tehlike oluşturabilecek olan güneş yanıklarından korunmak çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı