Genel Sağlık

Güneş Işığına Maruz Kalmak Cilt Kanserini Tetikliyor

Yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan güneşlenme için uyarı yapan uzmanlar, oluşan lekelerin ileride daha büyük sorunlara yol açabileceğine vurgu yapıyor. Cildin erken yaşlanmasına neden olan güneş ışığının pek çok farklı olumsuz sonuçları olabiliyor.  

Aşırı güneş ışığına maruz kalan kişilerde çilt lekelerinin yanı sıra güneş yanıkları da gelişebiliyor. Daha erken yaşlanmaya sebebiyet veren bu sorun deride kuruluk hissini de beraberinde getiriyor. Kırışıklığın ve çizgilenmelerin artması, damarlanmanın meydana gelmesi de olası sonuçlar arasında gösterilebiliyor. Deriye ait bağışıklık sisteminin güneş etkisi nedeniyle zayıflaması da ileride daha tehlikeli boyutlara verecek sorunları doğuruyor.

Güneş ışığının etkisine uzun süreli olarak maruz kalmak deri kanserine zemin hazırlıyor. Cilt üzerinde oluşan kahverengi lekeler de güneş ışığının etkisiyle daha çok 30 yaşın üzerindeki kişilerde görülüyor. Malezma adı verilen bu lekeler buğday ve esmer tenlilerde daha çok oluyor. Lentigo ismi verilen güneş lekeleri ise daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülüyor.

Güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmanın deri kanseri oluşumunda önemli bir faktör olduğu biliniyor. Uzmanlar bazal hücreli ve skuamöz hücreli deri kanserine neden olan uzun süreli güneş ışınlarının melonom gelişiminde etkili olduğunu söylüyor. Bu nedenle yanık oluşturacak yoğunlukta güneş ışığına maruz kalmanın ben kanserine de sebep olabileceğine vurgu yapılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı