Faydalı Bilgiler

Gribi Hızlı Atlatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazın sona ermesi ve hava değişikliği ile kendini gösteren grip, 7 gün süreyle bulaşıcı olabildiği için yayılma tehlikesine sahip. Bu nedenle grip olanların tedavi sürecine özen göstermediği durumlarda sinüzit, zatürre, kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonların gelişmesine de zemin hazırlanmış oluyor. Gripten bir an önce kurtulmak ve yayılmasını engellemek bu nedenle büyük önem taşıyor.

Gripten korunmak kadar önem taşıyan gribi atlatma süreci, her zaman hafif seyretmiyor. Hayati tehlikelere yol açabilecek olan gribi bazı kişiler daha ağır geçiriyor. Özellikle gebeler, çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli olan bu hastalıktan korunmak için kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak, hijyene özen göstermek, hasta olduğu bilinen kişilerle yakın temas kurmamak gerekiyor.

Uzmanlar bağışıklığı tam olan kişilerin antiviral ilaçlar kullanmasını uygun görmezken ağrı kesicilerin, ateş düşürücülerin ya da öksürük şuruplarının kullanılmasını uygun görebiliyor. Bir virüs hastalığı olarak nitelendirilen gribin antibiyotik tedavisiyle ilişkilendirilemeyeceği ve kullanılması durumunda antibiyotik direncine neden olarak durumu daha da kötüleştirebileceği biliniyor. Gribi atlatmanızda yardımcı olacak öneriler ise şunlar oluyor;

  • Grip sürecinde doktorun uygun gördüğü tedaviyi aksatmamak ve ezbere ilaç kullanmamak büyük önem taşıyor. Doktorun reçete edeceği ilaçları kullanmanın yanı sıra vücut direncini arttırmak için vitamin takviyesi de yapılabiliyor.
  • Vücudu yoran ve yıpratan egzersizlerden kaçınmak gerekiyor. İstirahat etmek hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.
  • Uyku düzeni insan sağlığı için oldukça önemli. Günlük ortalama 7 saatlik uyku vücudun savunma sistemini güçlendiriyor.
  • Bol su tüketmek de hastalığın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmek gribi atlatmanız konusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı