Genel Sağlık

Göz Sağlığı İçin Doğru Bilinen Yanlışlar

Göz sağlığına önem verilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, doğru bilinen yanlışların pek çok farklı rahatsızlığa neden olabileceğini ve göz sağlığı hakkında bilinçlenmenin önemli olduğunu belirtiyor. Göz sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Göz tembelliği konusunda doğru bilinen yanlışların başında lazer ameliyatıyla tembelliğin düzeleceğini düşünmek geliyor. Ancak bu göz problemi, lazer ameliyatıyla giderilemiyor. Sadece gözlük numaralarının azaltılması için kullanılan işlemi göz tembelliğine etki etmiyor. Dinlendirici gözlük kullanmanın göz ağrısını dindireceği düşüncesi de yaygın olarak doğru bilinen yanlışlar arasında. Uzmanlar göz bozukluğu olmayanların dinlendirici gözlük kullanmasını doğru bulmuyor.

Zaman içerisinde ilerleme gösterebilen göz numaraları için hastaya uygun yeni reçeteler yazılıyor. Ancak bunun göz tembelliğine neden olduğu düşüncesi ile gözlük kullanmanın, yapılan hataların başında geliyor. Aksine bu durum kişide ambliyopi denilen göz tembelliğine sebebiyet verebiliyor.

Düzenli göz kontrollerinin önem taşıması, özellikle de göz tansiyonunun tanısında önemli rol oynuyor. Ancak göz ağrısının tek nedeninin göz tansiyonu olduğunu düşünmek, yaygın bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. Özellikle yaşlılarda sık gelişen katarakt hastalığının sadece yaşa bağlı olarak oluştuğunu düşünmek de yanlış bir inanış. Katarakt çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde de görülebiliyor.

Kimi bebekte oluşan ve yalancı şaşılık olarak adlandırılan göz problemi zaman içerisinde geçebilyor. Anca bunun kalıcı görme kayıplarına neden olabileceği durumlar olduğu için muhakkak bir uzmana danışmak gerekiyor. Yani bebek şaşılığının zamanla geçeceği düşüncesi, yanlış yönlendirmelere neden olabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı