Faydalı Bilgiler

Göz Kuruluğundan Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Kapalı ortamda uzun süre kalmak, bilgisayar karşısında çok vakit geçirmek ve bunun gibi sayılabilecek pek çok etmek göz sağlığını bozabiliyor. Göz kuruluğu da önemli sorunlardan biri olarak rutin hayatı etkilerken kişilerin bundan kaçınması birkaç önlemle mümkün olabiliyor.

 Gözlerde kızarıklık, yanma ve batma gibi belirtileri olan göz kuruluğu şiddetlendiği durumlarda görme kaybına kadar gidebilecek tehlikeli durumlara yol açabiliyor. Bu nedenle göz kuruluğunun erken dönemde teşhis edilerek tedavi edilmesine vurgu yapan uzmanlar göz hekimine muhakkak başvurulması gerektiğini düşünüyor.

Göz kuruluğundan korunmak için alınabilecek önlemlerin başında gözlük kullanımı geliyor. Özellikle rüzgarlı havalarda gözyaşını buharlaştıran rüzgar, kuruluğa neden olabiliyor. Vücudun tümü için önemli bir sağlık kaynağı olan su, göz kuruluğu için de önem taşıyor. Gözün yeteri kadar nemlenebilmesi için su oranının yeterli olması gerektiğinden günde en az 2 litre su içilmesi gerekiyor.

Kapalı ortamlardaki nem oranına dikkat etmek de göz sağlığı açısından önem taşıyor. Kapalı yerlerde, kapalı sistemlerle temizlenen ortamlar nemin azalmasına neden olabiliyor. Bu da göz kuruluğunun başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. Hekimin önerileri doğrultusunda suni gözyaşı damlaları kullanmak da gözlerde rahatlama sağlıyor.

Bilgisayar başında çalışanlar için gözleri ara ara dinlendirmek, göz kuruluğunu önleyebiliyor. Saat başı ortalama 1-2 dakika gözleri kapatarak dinlendirmeyi öneren uzmanlar gözde kuruma sorununun bu önlemlerle azalabileceğini söylüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı