Faydalı Bilgiler

Göz Altı Torbalarına Neden Olan Besinler

Düzenli uyuyor ancak yine de göz altı torbalarından yakınıyorsanız bunun sebebi beslenme alışkanlığınızın yanlışlığı olabilir. Bazı besinler göz altı torbalarına sebebiyet verdiği için bu besinlerden uzak durmak  hoşlanmadığınız görünümün zamanla kaybolmasını sağlayabilir.

Göz çevresindeki derinin inceliği ve elastikiyetinin zayıflığı, göz çevresinin kolayca çökmesine neden olabilir. Uykusuzluk, stres ve beslenme gibi sorunlar göz çevresinin kolayca sağlıksız gözükmesine neden olabilir. Ancak uykusuzluk faktörünü ortadan kaldırdığınızda hala aynı sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni yediğiniz bazı besinlerdir.

Konserve olarak satılan nohut ve fasulye gibi besinler içerdiği fazla sodyum nedeniyle göz altı torbalarına sebep olan besinlerden biridir. Bu tür ürünleri kullanırken sodyumun atılması için iyi durulanması ve sonrasında tüketilmesi gerekir. Yemek menünüzde domates varsa, içeriğindeki solanin de göz altı şişliğine ve morluğuna sebebiyet verebilir. Gluten intoleransı yüksek olanlar ve çavdar alerjisine sahip olanlar da bu besinleri tükettiğinde göz altlarında morluk problemiyle karşılaşabilirler. Aynı şekilde dünya üzerinde pek çok insanda görülen laktoz intoleransı da gereksiz şişkinliğe sebebiyet verebiliyor.

Vücudun pek çok bölgesinde iltihaplanmaya neden olabilen rafine şeker, ince cilt yapısına sahip bölgelerde şişmeye eğilimlidir. Bu nedenle yapay şeker tüketimi göz altı torbalanmasına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı