Anne ve Bebek

Göbek Bağı Kanının Saklanması Faydalı mı?

Bebek doğduktan sonra göbek bağını kesmek için beklemenin oldukça faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar, minimum 1 dakika süresince göbek bağını kesmemek gerektiğini söylüyor. Yapılan araştırmalar, göbek bağı geç kesilen bebeklerin bağışıklığının daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Anneyle temas kurması için göbek bağı hemen kesilen bebeklerde bağışıklık sisteminin daha zayıf olabileceğini söyleyen uzmanlar, yeni doğanların kan şekerlerinin daha çabuk düşebileceğini ifade ediyor. Bu nedenle bebeklerde kansızlık sorununa sık rastlanıyor. Çocukluk çağı lösemelerinde ve çocukluk çağı kanser tedavilerinde de kök hücreden faydalanıldığını söyleyen uzmanlar mevcut teknolojilerle kök hücre tedavisinin günümüzde 80’e yakın hastalığı iyileştirdiğini söylüyor.

Kök hücreye ihtiyaç duyulduğunda yeni bir çocuk dünyaya getirmeyi düşünen ebeveynler mevcut kök hücre bankalarına da başvurabiliyor. Ancak yine de tam doku uyumunu bulmak kolay olmuyor. Bu nedenle kök hücrenin altın değerinde olduğunu söyleyen uzmanlar bunun 27 yıl kadar saklama sürelerinin olduğunu ifade ederken, yeni doğum yapan ailelere saklama önerisinde bulunuyor.

Kordon bağındaki kanın saklanmasının önemine değinen uzmanlar kalite açısından bu kök hücrelerin oldukça değerli olduğunu söylüyor. Ebeveynlerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar, bu noktada anne ve baba adaylarına büyük vazifeler düştüğünün altını çiziyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı