Anne ve Bebek

Gebelikte Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Temel ihtiyaçlardan biri olan uyku, özellikle de gebelik sürecinde kadınlarda bir sorun haline gelebiliyor. Yaz aylarında düzene sokması daha da zor olan uyku, önemli bir problem haline geldiğinde uzmana danışmak gerekebiliyor.  

Sadece annenin sağlığı için değil, bebeğin sağlığı için de oldukça önemli olan uyku bazı dönemlerde gebelikte daha düzenli seyrediyor. Özellikle 2.trimester denilen 4. 5. ve 6.aylarda normal düzene giren uyku, gebelikte son üç aya girildiği zaman değişebiliyor. Sık idrara çıkma ihtiyacı hisseden kadınlar uykularını sık sık bölmek zorunda kalıyor.

Gebelikte Rahat Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bazı önlemler almak gebelik sürecinde daha rahat bir uykuyu mümkün kılıyor. Bunun başında metabolizmayı düzene sokmak geliyor. Aynı saatte yatıp kalkmak metabolizmanın eğitilmesine yardımcı olurken uyku konusunda da düzen sağlıyor.

Yatacağınız odayı havalandırmak ve odanın ısısını 21 derecede sabitlemek de uyku için gereken şartları oluşturuyor. Uzmanlar yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazlarla ilişkinin kesilmesinin de kaliteli uyku için etkili olduğunu söylüyor. Ayrıca gün içinde yürüyüş yapmak ve yatmadan önce ılık duş almak gebelik sürecinde rahat uyumayı sağlıyor. Rahat nefes alabilmek için sol yanınıza yatmak da işe yarayan yöntemlerden biri oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı