Anne ve Bebek

Gebelikte Böbrek Sorunlarına Dikkat!

Gebelik esnasında vücutta pek çok değişim gerçekleşiyor. Gebelik muayenesi esnasında dikkatli takip edilmesi gereken böbrekler, gebelik öncesine göre farklılık gösterebiliyor.

Hem annenin sağlığını kontrol altında tutmak hem de bebeğin sağlığını yakından takip etmek için gereken önlemleri almak gerektiğine vurgu yapan uzmanlar hamilelik sürecinde ilk değişime uğrayan organların böbrek olduğunu ifade ediyor. Olası problemlerin önüne geçmek için planlı gebelik öncesinde önemli tahlillerin yaptırılması gerekiyor. Hamile adayının böbrek yetmezliğinin olup olmadığına bakılması ileride yaşanabilecek sorunları engelliyor.

Daha önce herhangi bir böbrek rahatsızlığı yaşamayan kişilerde gebelik döneminde böbrek hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Özellikle hamilelik sürecinde böbreğe bağlı olarak gelişen en yaygın sorun yüksek tansiyon oluyor.  İlk 3 ay yüksek tansiyon görülen gebelerde bu tansiyon 3 aydan sonra zamanla düşüyor. Kimi gebelerde hipertansiyon şiddetlenerek preeklampsi hastalığını ortaya çıkarabiliyor. Preeklampsi hastalığı sadece anneye değil bebeğe de zarar veren bir problem olduğundan dikkat edilmesi gerekiyor. Gebelik esnasında hipertansiyon takibinin düzenli olarak yapılması ve kadın doğum uzmanıyla nefroloji uzmanının entegreli olarak takibi devam ettirmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı