Kadın Sağlığı

Erken Menopoza Sebebiyet Veren Risk Faktörleri Nelerdir?

40 yaş önce adeti kesilen kadınlarda erken menopoz olarak tanımlanan süreç, kadınlarda dikkat edilmesi gereken dönemler arasında yer alıyor. Ülkemizde ortalama 48-49 yaş aralığında görülen menopoz sürecini kadınların yaklaşık yüzde 1’i erken yaşıyor.

Yumurtalıkların östrojen hormonunu salgılamayı durdurması olarak bilinen menopoz sürecinde kadınlarda ateş basması, kemik erimesi, idrar yapılan bölgede kuruluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Ancak erken menopoz sürecine giren ve tüm bu belirtileri 10-15 yıl erken yaşayan kadınlar, menopozun psikolojik etkilerini daha ağır hissedebiliyor.

Erken menopoz teşhisi koyulan kadınlara 50 yaşına gelinceye dek doğal süreci taklit edecek ilaçlar veriliyor. Erken menopoz ilaçları tüm tektikler yapıldıktan sonra veriliyor ve günümüzde bu ilaç dozları düşük tutuluyor.

Erken menopozda risk faktörleri konusunda bilinçlenmek önemli olsa da menopoz yaşı müdahale edilebilir bir süreç değildir. Pek çok farklı faktör menopoz sürecinin oluşumunda etkili olsa da öne çıkan risk faktörleri şunlardır;

  • Sigara kullanımı kadınların erken menopoza girmesinde etkilidir
  • Kilo kontrolü erken menopoz risklerinden biridir. Çok zayıf ya da çok kilolu olmak riski yükseltir.
  • Beslenme ve kişinin yaşam şekli menopoz ile ilişkilidir. Harektsiz yaşama sahip olan kadınlar erken menopoz riskine sahiptir.
  • Düzenli doğum kontrol hapı kullanmak menopoz riskini erteleyen unsurlardan biridir.
  • Radyasyon ve çevre kirliliği de erken menopoz riskleri arasındadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı