Çocuk Sağlığı

Erken Ergenliğin Önemli Belirtileri Nelerdir?

Hızlı yaşam alışkanlıklarına sahip olduğumuz günümüzde, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hormonal durumlar ve daha pek çok etmen çocukların daha erken ergenlik dönemine girmesine neden olabiliyor. Bu konuda endişe duyan ebeveynler de soluğu uzmanlarda alıyor.

Yapılan araştırmalar erken ergenlik bulgularının erkeklere oranla kız çocuklarda daha fazla görüldüğünü gösteriyor. Ailelere bu konuda endişe duymamalarını söyleyen uzmanlar, çocuklar için kontrol ve takiplerin muhakkak yaptırılması gerektiğine değiniyor. Öne çıkan belirtiler ise şunlar oluyor;

Meme ve Testis Gelişimi

Ergenliğin ilk belirtilerinden olan testis gelişimi ve meme büyümesinin takibi yapılmalıdır. Kız çocuklarda 8 yaşından önce meme gelişimi, erkeklerde ise 9 yaşından önce testislerin 4ml ve üzerine ulaşması erken ergenliğin sinyallerinden biridir.

Kıllanma/Ter Kokusu ve Sivilcelenme Problemleri

Erken ergenlik bulgularından olan kızlarda meme gelişimi ve erkeklerde testis büyümesi her zaman görülmeyebilir. Bu belirtiler olmaksızın genital bölgede ve koltuk altında kıllanma gözükmesi de belirtiler arasındadır. Kıllanmaya eşlik eden ter kokusu, ciltte yağlanma problemleri ve akne gibi problemler de görülmektedir.

Vajinal Kanama

Erken adet kanaması olarak da tanımlanan vajinal kanama, 9.5 yaşından önce görülüyorsa erken adet kanaması olarak tanımlanıyor. Ayrıca bu belirti de meme gelişimi olmaksızın görülebiliyor.

Büyümenin Hız Kazanması

Hızlı büyüme dönemi olarak da tanımlanan ergenliğin önemli belirtilerinden biri de vücudun gelişim göstermesi ve büyümenin hız kazanmasıdır. Erken ergenlik dönemine giren çocuklarda büyümenin temposu yaşıtlarına göre daha hızlıdır ve fizyolojik kilo artışı da fazladır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı