Erkek Sağlığı

Erkeklerin Gebelik Sürecini Yaşaması; Kuvad Sendromu

Gebelik süreci her kadın için hayatın en özel süreçlerinden biri olurken, yaşanılan duygusal ve fiziksel değişimler kadınların psikolojisini etkileyebiliyor. Ancak sadece anne adayları değil, bazı baba adayları da gebelik boyunca “kuvad sendromu” ismi verilen gebelik sendromunu yaşayabiliyor. Dışarıdan fark edilemeyecek düzeyde olabilen bu sendrom geçici bir ruhsal bozukluk olarak ifade ediliyor.

Genelde baba adaylarında gebeliğin ilk 3 ayında baş gösteren sendrom şiddetli seyrettiğinde gerçek bir ruhsal problem haline dönüşebiliyor. Kısaca tanımlamak gerekirse erkeğin anne adayıyla beraber gebelik belirtilerini yaşaması olarak tarif edilen sendromdan çoğu baba adayı haberdar olmuyor. Bu sendroma sahip erkekler daha gergin ve sinirli olurken kilo alma ve gaz sancısı gibi belirtilere de sahip olabiliyor. Doğum gerçekleşene kadar devam eden sendrom gittikçe şiddetlenen bir sürece sahip olabiliyor.

Baba adayının hamile eşi ile bütünleşmesi ve onun hislerini yaşaması olarak ortaya çıkan sendrom erkeğin yatkınlığıyla ilişkilidir. Örnek vermek gerekirse daha öncesinde kısırlık tecrübesi yaşamış çiftlerin sendroma daha yatkın olduğu bilinmektedir.

Kuvad sendromunun daha yaygın olarak görüldüğü erkeklerin kaygı düzeyi yüksek insanlar olduğu saptanmıştır. Bu nedenle sosyoekonomik durumu düşük baba adaylarında daha sık görülen sendrom ekonomik güvence eksikliği ile yakından ilişkilidir. Gebelik sürecinde hem anne adayının hem de baba adayının yeni duruma alışabilmesi için bakım hizmetlerinin eğitimini alması bu nedenle önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı