Erkek Sağlığı

Erkeklerde Meme Sarkmasının Önemli Nedenleri

Erkeklerin fiziksel görünümüyle ilgili en çok yakındığı konuların başında sarkık göğüsler gelir. Yaşanılan bu soruna tıpta jinekomasti ismi verilir. Jinekomastinin birbirinden farklı pek çok nedeni olabilir. Bunlar;

Yüksek östrojen: Erkeklerde de bir miktar olan östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak da bilinir ve bunun fazlalığı erkeklerin jinekomanastiye yakalanma riskini arttırır.

Aşırı kilo alımı: Özellikle ergenlik zamanında alınan fazla kilo meme bölgesinde yağlanma yapacağı için jinekomanasti görünümüne sebep olabilir.

Düşük testosteron seviyesi: Düşük testosteron etkilerinden biri de östrojenin etkisinin daha fazla hissedilmesidir. Bu da jinekomasti oluşturabilir.

Alkol kullanımı: Alkol tüketimi karaciğerde östrojenin metabolize olmasını engeller. Bu da jinekomasti sebeplerinden biridir.

Steroid kullanımı: Vücut geliştirme için spora giden erkekler daha çabuk gelişim sağlamak için steroid kullanabilir. Steroidler metabolizma dengesini bozarak jinekomastiye neden olur.

Hastalıklar: İlerleyen böbrek hastalıkları, karaciğer yetmezliği, testis tümörleri gibi bazı hastalıklar hormon metabolizmasını bozar. Bu da jinekomasti sebeplerinden biri olarak gösterilebilir.

Bazı ilaçların etkisi: Bazı mide ilaçları ve saç dökülmesi için kullanılan ilaçlar yan etki olarak jinekomastiye sebep olabilir.

Gıda ve Kremler: Lavanta yağı ve soya gibi bazı maddelerin erkeklerde göğüs büyümesi yapabileceğine dair bazı bulgular vardır. İspatlanmış olmasa da bu maddelerin aşırı kullanımı sebebiyet verebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı