Erkek Sağlığı

Erkek Kısırlığında Önemli Olan 6 Nokta

Çocuğu olmayan erkeklerin kısırlık problemiyle alakalı mutlaka bilmesi gereken bilgiler şunlar;

Kısırlık hormonal bozukluk nedeniyle oluşuyorsa ilaç tedavisi başarılı olabiliyor

Azospermi görülen hastalarda öncelikle buna neden olan etken araştırılıyor ve hormonal bir bozukluk ya da genetik bir bozukluk olup olmadığına bakılıyor. Genetik nedenlerden dolayı sperm üretimi bozulmuşsa hastaya ilaç tedavisi uygulanarak çocuk sahibi olma ihtimali arttırılabiliyor. Kanal tıkanıklığı varsa da cerrahi uygulamalar sayesinde kısa sürede tedaviden olumlu sonuç alınabiliyor.

Tıkanıklığa bağlı Azospermi olma ihtimaline bakılıyor

Değerlendirmelerden sonra genelde sistem kanallarında bir tıkanıklık olup olmaması araştırılıyor. Böyle bir durumda kısa süreli tedavi sayesinde hastadan sperm elde etme şansı artıyor. Sperm hücreleri de tek bir havuzda toplanarak tüp bebek denemesine başlanabiliyor.

Mikro-TESE sayesinde canlı sperm hücresi bulunabiliyor

Mikro-TESE ameliyatı sayesinde testislerdeki sperm hücreleri tespit ediliyor. Genellikle genetik testleri normal çıkan hastalara uygulanan bu yöntem, kısa süreli tedavilerle sperm çıkış işleminde başarı yakalanamazsa uygulanıyor.

Sperm kök hücrelerini kullanmak da bir diğer yöntem

Mikro-TESE yöntemiyle sperm hücresi alınamadığı durumda devreye patolojik inceleme giriyor ve spermin bir aşamada durakladığı tespit edilirse kök hücrelerinin canlılığının devam ettirilip ettirilmediğine bakılıyor.

Testosteron artışıyla da sperm üretimi arttırılabiliyor. Ancak uzmanlar hastalara tedavi süresince 3 ayda bir sperm testi yaptırmasını öneriyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı