Anne ve Bebek

Epizyotomi (Doğum Dikişi) Gerekli midir?

Pek çok anne adayının korktuğu uygulamalardan biri olan epizyotomi, doğum dikişi olarak bilinmektedir.  Doğum öncesinde anne adayını tedirgin eden bu dikişler sanıldığı kadar korkutucu değildir ve koşullar uygunsa doktorlar epizyotomi önerebilir.

Doğum esnasında yapılan epizyotomi, bebeğin vajinadan çıkmadan önce daha rahat çıkabilmesi ve açıklığın büyümesi için vajinaya atılan cerrahi bir kesidir. Perine bölgesi Doğum esnasında yapılan epizyotomi, bebeğin vajinadan çıkmadan önce daha rahat çıkabilmesi ve açıklığın büyümesi için vajinaya atılan cerrahi bir kesidir. Perine bölgesi olarak adlandırılan alana atılan bu kesiler bebeğin baş bölgesinin doğum kanalından daha rahat geçişine imkan verir.

Emilebilir dikişler kullanıldığı için doğumdan sonra dikişin alınmasına gerek kalmaz. İlk defa normal doğum yapan kadınların çoğuna epizyotomi uygulanabilir. Eğer anne adayının ikinci ya da üçüncü doğumuysa bu kesilerin atılma oranı % 50’ye kadar düşer.

Epizyotomi yapılması için gerekli olan koşullar şunlardır;

  • Bebeğin makat gelişi önemlidir
  • Kafası daha büyük olan bebeklerde genelde epizyotomi uygulanır
  • Anne adayının ıkınmaları yeterince açıklık sağlamıyorsa uygulanabilir
  • Prematüre doğan bebeklerde uygulanabilir
  • Epizyotomi sayesinde ıkınma süresi uzun olmaz ve doğum kolaylaşır
  • Epizyotomi perine bölgesi hassas olan kadınlara da uygulanabilir

Doğum uzmanlarının hepsi epizyotomiyi desteklemez ve buna gerek olmadan da doğum yapanlar vardır. Ancak epizyotominin yapılıp yapılmayacağı ancak bebeğin başı vajina girişindeyken netlik kazanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı