Genel Sağlık

Epilepsi Hastalığında İlaç Kullanımının Önemi

Dünyanın yüzde 1’inde görülen bir sağlık problemi olan epilepsi, beyin fonksiyonlarının kısa süreli olarak normal davranmaması olarak biliniyor. Epilepsi nöbeti geçiren hastalara uygulanan tedavide, ilaçların düzenli kullanılmasının önemine vurgu yapan doktorlar, epilepsi nöbetlerinin birbirinden çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiğini söylüyor.

Beynin kısa süreli olarak oksijensiz kalması ya da geçirilen travmalar nedeniyle farklı beyin fonksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan epilepsi araştırmalara göre genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Belli bir yaş grubuna ait olmayan ve farklı yaş gruplarında görülebilen epilepsi hastalığını bazı faktörler tetikleyebiliyor. Özellikle stres ve depresyonun tetiklediği bu problem kaliteli uyku anlamında da düzen istiyor. Epilepsi hastalarının düzenli uykuya ve düzenli beslenmeye özen göstermesi gerekirken alkolden de kaçınması gerekiyor.

40 farklı nöbet tipinin tanımlandığı bu hastalıkta nöbetlerin niteliği de beynin etkilenen bölgesine göre farklılık gösterebiliyor. Kimi hastalarda nöbet sırasında kas hareketlerinde zayıflama görülürken kimi hastalarda da bilinç tamamen kapanıyor. Ancak bazı hastalarda nöbet fark edilmeyecek kadar hafif geçebiliyor.

Günlük hayatı zorlaştıran epilepsi için tedavi öneren doktorlar epileptik ilaçların uzun epileptik nöbetlerde mutlaka kullanılması gerektiğini düşünüyor. Tedavide başarıya ulaşmak için doktorla yakın irtibatın önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, ilaç tedavisinin de aksatılmaması gerektiğini düşünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı