Anne ve Bebek

Emzirme Hakkında Muhakkak Bilinmesi Gereken Sorular

Anne ve bebek için büyük bir öneme sahip olan emzirme süreci, çoğu zaman kulaktan dolma yanlış bilgiler ile olumsuz etkilenebiliyor. Emzirme hakkında en çok merak edilen soruların doğru cevaplarını bilmek, bebek ve annenin bu süreci sağlıklı devam ettirebilmesi için büyük önem taşıyor.

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Süt Geliyor?

Eğer doğum sezaryen olarak gerçekleştiyse, doğumdan 2 gün sonra süt akıcı hale gelecektir. Her iki doğumda da ilk 6 saat içerisinde anne memesinden ağız sütü ismi verilen kolostrum gelir. Eğer anne sütünün gelmesi gecikirse bebeğin yine de emmesi sağlanır. Süt kanallarını uyaran bu işlem sonucunda hala anne sütü gelmiyorsa bebek bir süreliğine geçici mamalarla beslenebilir. Anne sütü er ya da geç gelecektir.

Emzirme Pozisyonu Meme Yapısına Göre Değişiklik Gösterir mi?

Bebek emzirmesi için 4 farklı pozisyondan bahsedilebilir. Bunlar beşik pozisyonu, yan yatış pozisyonu, çapraz beşik pozisyonu ve koltuk altı pozisyonudur. Önemli olan annenin ve bebeğin rahat ettiği pozisyonu bulmasıdır.

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirebilir?

İçe gömük meme yapısına sahip olan anne adayları, meme ucunu dışarı çıkaracak egzersizler uygulayabilir. Ancak bu egzersizlere başlamadan önce bir hekime danışmakta fayda vardır.

İki Meme de Emzirme Esnasında Bebeğe Verilmeli mi?

Emzirme esnasında mutlaka diğer meme de verilmelidir. Ancak bebek bir memeyle beslenmiş ve doymuşsa, bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. Emzirme sonrası kalan sütün sağılması da uygun olacaktır.

Süt Üretimi Hangi Durumlarda Azalır?

Yorgunluk, stres, halsiz hissetme ve annenin hastalanması süt üretimini azaltabilir. Seyrek emzirme ve doğum kontrol hapları da süt üretimini azaltabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı