Anne ve Bebek

Emziren Annelere Kilo Verme Tüyoları

Doğumdan sonra kilolarını kısa sürede vermek isteyen yeni anneler, zayıflamak için diyetisyen yardımı alarak sağlıklı kilo kaybı yaşayabiliyor. Özellikle yaz aylarına denk gelen doğumlarda kilo verme isteği daha fazla olurken süreç de kısa oluyor.  Ancak uzmanlar yeni doğum yapan annelerin hızlı zayıflama çabasının anne sütüne olumsuz etki edebileceğine vurgu yapıyor.

Emziren annelerin hızlı kilo verme çabasına girmesinin hatalı olduğunu söyleyen doktorlar kadınlara sundukları bazı önerilerle kilo verme sürecine katkı sağlayabileceğini ifade ediyor. Bu önerilerin başında sıvı tüketimini arttırmak geliyor. Özellikle yaz aylarında emziren annelerin günde ortalama 3 litre su tüketmesi şart olduğundan su dışında ayran, limonata gibi içecekleri de tüketmek kilo kaybına yardımcı oluyor.

Yeşil yapraklı sebzeler anne vücudunu destekleyen besinler olduğundan bebeğin bağışıklığını güçlendiriyor. Diyet dostu olan bu besinler sağlıklı zayıflamaya yardımcı olduğu için emzirme döneminde tavsiye ediliyor.

Kilo vermeyi vaat eden ödem atıcı çaylar emziren anneler için tehlike içerebiliyor. Çünkü süte geçerek buradan da bebeğe geçen bu çaylar bebeklerde gelişim geriliğinden pek çok ciddi soruna neden olabiliyor. Bu nedenle ödem atıcı çayların emzirme döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Kilo vermek için acele etmemesi gereken emziren anneler, tek tip beslenmeden de uzak durmalı. Annenin yetersiz beslenmesi durumunda kemik, saç, cilt problemleri baş gösterebiliyor. Ayrıca sürekli olarak tek tip besin tüketmek bebekte de alerjiye neden olabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı