Kadın Sağlığı

Elektronik Sigara Doğurganlığı Azaltıyor mu?

Normal sigaraya kıyasla daha güvenli bir seçenek olduğu düşünülen elektronik sigara, sigara tiryakileri tarafından alternatif olarak tüketiliyor. Ancak yapılan araştırmalar elektronik sigaranın kadınlar üzerinde doğurganlığı azaltabileceğini ve olumsuz sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor.

Hamilelikten önce elektronik sigara kullanan kadınlarda, döllenmiş embriyonun rahme tutunması önemli ölçüde gecikiyor. Doğurganlığı bu nedenle azalttığı deneylerle tespit edilen elektronik sigaranın kullanım alışkanlığının, gebe kalmak isteyen kadınlar tarafından bırakılması gerekiyor.

Sigara İçmeye Yakın Bir Deneyim Yaşatıyor

Hamilelik süresince elektronik sigara kullanan kadınların yalnızca kendilerinde değil, çocukların sağlığı ve metabolizması üzerinde de olumsuz etkisi olabiliyor. Bu nedenle elektronik sigaraların geleneksel sigaraya göre daha güvenli olduğu inancının yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle gebe kalmak isteyen kadınların bu alışkanlıktan kurtulması gerektiğini ifade ediyor.

Ayrıca bu sigaralardaki koku veren aromaların aldehid yapıda olduğunu söyleyen uzmanlar, klasik sigaranın dumanına kıyasla daha tehlikeli olabileceğinin de altını çiziyor. Sigara içmeye daha yakın bir deneyim yaşattığı için sigarayı bırakmaya yardımcı olmadığını da söyleyen araştırmacılar elektronik sigara tüketiminin olumsuz yanlarının fazla olduğunu belirtiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı