Anne ve Bebek

Düşükle İlgili Doğru Sanılan Yanlışlar Nelerdir?

Farklı şekillerde kendisini gösteren düşük belirtileri konusunda bilinçlenmek erken müdahale ve doğru tedavi için oldukça önemlidir. Ayrıca düşükle ilgili doğru sanılan yanlışlar konusunda bilgi sahibi olmak da hayati öneme sahiptir.

İlk aylarda yapılan vajinal muayene düşüğe neden olur mu?

Gebeliğin durumunu belirlemek için vajinal yolla muayene yapmak ve ultrasonografi çekmek önemlidir. Bunun herhangi bir riski yoktur ve düşüğe neden olmaz.

Yorulduğum ve çok iş yaptığım için düşük olur mu?

Fiziksel yorgunluk ile düşük arasında kesinleşen bir ilişki yoktur. Yolculuk yapmak ya da yorulmak düşük riskini arttırmaz. Düşüğün temel nedeni embriyodaki problem olduğundan çevresel faktörlere bakılmaz.

Kan uyuşmazlığı düşüğe neden olur mu?

Kan uyuşmazlığı düşüğe etki eden bir faktör değildir.

Yatak istirahati düşüğü önler mi?

İstisnai durumlar haricinde yatak istirahati düşüğe engel olmaz. Rahim ağzında açılma olursa erken doğum riski arttığından gebeye yatması önerilir.

Düşük yaptıktan sonra yeniden hamile kalmak için 6 ay beklemek gerekir mi?

Düşük yapan kişi kendisini ne zaman tekrar hazır hissediyorsa o zaman gebe kalabilir. Herhangi bir süre sınırlaması yapmak yanlıştır.

Düşük sonrası kürtaj yapılması riskli midir?

Gebeliğin sonlanmasından sonra rahim içinde kalan parçaların temizlenmesi gerekir. Bu da ancak kürtajla mümkündür. Aksi durumda bu alan temizlenmezse enfeksiyon oluşabilir. Fakat 10.haftadan itibaren yapılan kürtajlar risk taşımaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı