Genel Sağlık

Depresyonu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Günlük hayatta bireyler kendini değersiz hissederek enerjisinin azaldığı dönemlere girebilir. İş hayatından sosyal ilişkilere kadar yaşamın pek çok iletişim noktasını etkileyen ruh sağlığı, dikkate alınması gereken bir konudur. Kişilerin konsantrasyon bozukluğu yaşadığı, kendisini karamsar hissettiği, uyku problemleri yaşadığı dönemler depresyona işaret ederken bu konuda uzman desteği almak önemlidir.

Birçok farklı nedene sahip olabilen depresyon genelde olumsuzlukların peşinden ortaya çıkan bir durumdur. Ancak herhangi bir nedene bağlı olmadan içsel depresyon olarak tanımlanan depresyon türünden de bahsedilebilir.

Depresyonu tetikleyen faktörlerin başında ekonomik sorunlar gelmektedir. Bireyin uygunsuz harcamalar yapması ya da maddi zorluk içerisinde olması depresyona sebebiyet verebilir. Yoğun iş temposu ya da işsizlik de faktörlerden biridir. Ailesindeki bireylerle ya da evliliğinde eşiyle sorun yaşayan kişiler de depresyona sürüklenebilir.

Mükemmelliyetçi yapıya sahip olan kişiler, istediği şeyler yolunda gitmediğinde depresyona meyilli olabilir. Eşten ve sevgiliden ayrılma ya da sevilen birinin ölümü önemli depresyon faktörleri arasındadır. Ruhsal probleme neden olan faktörlerden biri de mevsim değişiklikleridir. Özellikle sonbaharın gelişiyle hüzünlenen bireyler riskli ola bu dönemde kendisini depresyona yakın hissedebilir. Düzensiz yaşam biçimi, bazı sağlık sorunları, yalnız yaşamak ve deprem sel gibi büyük felaketler de depresyonu tetikleyecektir.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı