Çocuk Sağlığı

Çocuklarınıza Ayakkabı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Ayak sağlığı için büyük bir öneme sahip olan ayakkabı seçimi, özellikle çocuğun fiziksel gelişimi için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Büyük ayakkabı almanın çocuğun ayak sağlığı için tehlike teşkil ettiğini söyleyen uzmanlar, doğru ayakkabı seçiminin önemine vurgu yapıyor.

Çocuklar İçin Nasıl Doğru Ayakkabı Seçilir?

Çocuklar için özellikle kış aylarında deri ve hafif malzemeden üretilen modelleri tercih etmeniz gerekiyor. İç taban kısmı şoku emici olan ayakkabılar çocuğunuzun ayağının daha rahat etmesini sağlıyor. Ayrıca üst ve yan kısımlardan sıkmaması da oldukça önemli. Çocuğunuzun ayak baş parmağı ile ön taraf arasında 1 cm boşluk olmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Tamamen topuksuz ayakkabıların da ayak ağrısı yapabileceğini unutmamalısınız. Bebeklerde 0,5 cm topuk ölçüsü ideal olurken çocuklarda ideal topuk yüksekliği 1,5-2 cm yüksekliğindedir.

Bot ve çizme alırken çocuğunuz hangi kalınlıkta çorapla o ayakkabıyı giyecekse, denemeye de o kalınlıkta bir çorapla gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede yara ve nasır oluşumunu da engellemiş olacaksınız.

Çocuk ayağının hızlı büyüme gösterdiğini de unutmadan 6 ay aralıklarla ayakkabı ve botların ölçüsünü kontrol etmeyi unutmamalısınız. Aksi takdirde çocuğunuzun ayak anatomisini bozabilir ve rahat yürüyememesinden kaynaklı olarak bilek burkulması gibi problemlere neden olabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı