Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Görülen Kasık Fıtığı Tedavisi

Aniden şişlik şeklinde çocuklarda ortaya çıkan kasık fıtığı, çözümü ameliyat olan problemlerden biridir. Hamilelik döneminde kapanması gereken karın iç zarının bebeklerde kapanmaması sebebiyle meydana gelen kasık fıtığı özellikle erkek çocuklarda görülür.

Çocuğun ağladığı sıralarda ya da ıkınınca daha da belirgin hale gelen şişlik gün içerisinde kaybolur. Muayene esnasında fark edilen kasık fıtığı hemen tedavi edilmelidir. Yaygın inanışın aksine çok ağlamak çocukta fıtığa neden olmaz. Yani bir çocuğun fıtık olup olmadığı doğduğu anda zaten bellidir. Ancak yalnızca bunun ortaya çıkması kimi çocuklarda daha geç yaşlarda olabilir.

Kasık fıtığının kesin çözümü ameliyat olduğu için tanı koyulur koyulmaz cerrahi müdahale yapılmalıdır. Ancak anestezi riskini arttıran etmenler söz konusuysa ameliyat ertelenebilir. Açık ya da kapalı olarak yapılabilen ameliyatla fıtık kesesinin kasık kanalı giriş seviyesinden bağlanır. Prematür fıtık hastalarının da taburcu olmadan ya da hemen sonrasında tedavisi yapılır.

Çocukların ameliyat sonrası enfeksiyon riskini engellemek gerekir. Aksi durumda testis kanalları zarar görebilir. Bu nedenle ameliyat steril olarak gerçekleştirilmeli ve uzman tarafından yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı