Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Duruş Bozukluğunu Engellemek İçin Alınabilecek Önlemler

Okul çantalarının ağırlığı ve teknoloji kullanımının artması çocuklarda duruş bozukluklarına neden olabiliyor. Özellikle son yıllarda teknolojik aletlerle geçirilen vaktin artması, çok sayıda çocuğun bu sorundan muzdarip olmasına sebep oluyor. Fakat alınacak bazı önlemlerle çocukların duruş bozuklukları engellenebiliyor.

Günlük hayatı kontrol altına alan teknoloji çocukların fiziksel enerjilerini eve hapsederek evde daha çok zaman geçirmelerine neden oluyor. Ancak uzmanlar ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması gerektiğini söylerken bazı önerilerin altını çiziyor. Alınabilecek önlemlerin başında ise şunlar geliyor:

  • Çocukların sırt çantasını düzgün takmaya alıştırmalı ve tek omuzda taşınan çantaların duruş bozukluklarına neden olduğunu bilmelisiniz.
  • Çanta ağırlığı zaman zaman kontrol edilmeli ve gerek olmayan kitaplarla daha da ağırlaşan çantaların fazla yükünden çocukları kurtarmak gereklidir.
  • Ders çalışma esnasındaki duruşlarını kontrol etmek ve sözel olarak uyarmak, oturma esnasında duruş pozisyonlarını düzeltmesini sağlayacaktır.
  • Ebeveynlerin çocuklarını spora teşvik etmesi vücut gelişimi ve duruş bozukluklarının engellenmesi açısından önemlidir.
  • Çocuğun masa ve sandalye boyumu seçimi titizlikle yapılmalı, boyuna uygun seçimler yapmaya dikkat edilmelidir.
  • Düz tabanlık sorunu ilerleyen zamanlarda duruş bozukluklarına neden olabilir. Bu sebeple ayakkabı seçiminde ayak tabanına özen göstermek, duruş bozukluklarını engelleyecektir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı