Çocuk Sağlığı

Çağın Vebası Diyabet Çocukları Etkiliyor!

Çocukları abur cubur denilen gıdalardan uzak tutmanın önemine değinen uzmanlar “çocukları babaanne usulü beslemek” terimine vurgu yapıyor. Peki nedir babaanne usulü beslenme?

Çocukları diyabetten korumak için ev yapımı yiyeceklerin önemi oldukça büyük. 2018 araştırma sonuçlarına bakıldığı zaman 425 milyon çocuk Tip-1 diyabet hastalığından muzdarip. Çağın vebası olarak nitelendirilen diyabet hastalığı artık sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülmeye başlandı.  Ülkemizde her yıl ortalama bin çocuk Tip-1 diyabet hastalığına yakalanıyor.

Uzmanlar diyabetin artık bebeklerde bile görülebileceğini söylerken genetik yatkınlık durumunda yapılabilecek herhangi bir şey olmadığını belirtiyor. Ancak beslenmeye bağlı oluşan diyabet hastalığında ailelerin oldukça dikkatli davranması ve beslenme programına özen göstermesi gerekiyor.

Beslenme alışkanlıkları diyabeti tetiklediği için çocukları abur cuburdan uzak tutmak ve babaanne usulü beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Ev yapımı yoğurt, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme şekli olarak tanımlanan babaanne usulü beslenme doğal ve sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırıyor. Gazlı içeceklerden, şeker ve çikolata gibi paketli yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor.

Uzmanlar çocuklara spor alışkanlığı aşılamanın da diyabetle savaşmada etkin rol üstlenebileceğini ifade ediyor. Artık internet üzerinden, oturduğu yerde oyun oynama alışkanlığı kazanan çocuklar hareketsiz yaşam tarzından obezite problemiyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu da gelecek dönemde diyabete yol açacağı için sporun ve hareketin de rolü büyük oluyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı