Genel Sağlık

Bugün Onların Günü! Hayvanların Sağlık Üzerindeki Etkilerini Öğrenin

Hayvanları Koruma Günü olarak bilinen 4 Ekim, onların değerini bir kere daha fark edebilmemiz için en özel günlerden biri oluyor. Bir hayvanla aynı evde yaşamanın sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunurken, hayvan sahipleri söylenen pek çok olumsuz eleştiriyi kulak ardı ediyor. Peki hayvan sevmenin sağlığımız üzerinde nasıl etkileri bulunuyor?

Öncelikle hayvan sevgisi stresi azaltırken nefes alış verişini de düzene sokuyor. Bu da tansiyonu dengelemede önemli bir rol oynuyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar evde kedi ya da köpek besleyen kişilerin kalp hastalığına yakalanma riskinin azaldığını ortaya koyuyor. Bir hayvanla aynı evde yaşayanların kalp hastalıklarından ölme riski ortalama yüzde 30 oranında düşüyor.

Gün içinde bir hayvanla temas halinde olmak ve onu sevmek, vücuttaki serotonin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Bu da mutluluğu arttırarak hayvan sahibi kişinin depresyona yakalanma riskini düşürüyor. Bir hayvanla beraber olmak güven ve sevgi hissini arttırdığı için kişi olumsuz duygu ve düşüncelerden daha kolay arınabiliyor.

Yaygın inanışın aksine evde hayvan besleyen ailelerin çocukları alerjilere karşı daha dirençli oluyor. Yapılan araştırmalar bebeklerle hayvanların temas halinde olmasının herhangi bir alerjik duruma yol açmayacağını söylüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı