Güzellik ve Bakım

Bu Cilt Bakımı Terimlerini Unutmayın!

Cilt bakımınıza özen gösteriyor ve son dönemde karşılaştığınız pek çok cilt bakım terimine karşı yabancı kaldığınızı hissediyorsanız bazı terimleri biliyor olmanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Peki cilt bakımında önemli rol oynayan hyalüronik asit, retinol ve peptidler gibi kavramlar nelerdir?

Retinol Nedir?

Kısaca aktif yapıda bulunan bir A vitamini molekülü olduğunu söyleyebileceğimiz retinol, cildin içten dışa yeniden yapılandırılmasında etkin bir role sahiptir. Hyalüronik asit üretiminin hızlanmasına yardımcı olan bu molekül aynı zamanda cildin daha kısa sürede elastikiyetini geri kazanmasını da sağlar. Böylece gençliğini yeniden kazanmak isteyenler için çok sayıda faydasından söz edilebilir.

Hyalüronik Asit Nedir?

Pek çok insan hyalüronik asidin vücudumuzda zaten doğal olarak bulunduğunu bilmez. Ancak zaten vücudumuzda olan bu asit, hücre üretimini hızlandırıyor. Cildin nem oranını da arttıran asit cildin bağ dokusunun kayganlığını da arttırdığı için güzellik ve bakım ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir terim oluyor.

Peptidler Nedir?

Ciltte bulunan aktif proteinlerin yapı taşı olarak isimlendirilen peptidler, özellikle cilt bakım ürünleri arasında yaşlanma karşıtı ürünlerde sıklıkla kullanılıyor. Anti-aging özelliğe sahip olan peptidler cildin elastikiyetini kuvvetlendirirken onarma sürecine de olumlu katkı sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı