Faydalı Bilgiler

Bu Bitkilerle Zararlı Sigara Toksinlerinden Arının

Sigara içtikten sonra toksik gazlar önce akciğerlerinize daha sonrasında da kan dolaşımınızdan tüm vücudunuza yayılır. Bu gazların olumsuz etkilerinden kurtulmak için sigara içme isteğini azaltan besinleri daha fazla tüketebilir ve sigaranın zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Sigara da dahil olmak üzere tüm tütün ürünlerinin vücuda zararları oldukça büyüktür. Prematüre ölümlerin, kalp hastalıklarının, kanserin, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok ölümcül hastalıkların sebebi olan sigara kullanımı, günümüzün en yaygın bağımlılıklarından biridir.

Sigaranın Zararlı Etkilerini Hafifleten Besinler

Sigaranın salgıladığı zararlı toksik gazları arındırabilecek bitkilerden biri zencefildir. Toksinlerin solunum sisteminden uzaklaştırılmasını sağlayan zencefil, çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Akciğer kanseri hücreleriyle savaşan zencefil pek çok yemeğe eklenerek kullanılabilir. Altın baharat olarak bilinen zerdeçal da ciğerlerin temizlenmesinde etkin bir role sahiptir.

Akciğer hastalıklarına karşı olan elma ve çok güçlü bir antibiyotik olduğunu söyleyebileceğimiz sarımsak da solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geleceği için sigaranın zararlı etkilerini hafifletecektir.

Yeşil çay ciğerlerin içerisindeki mukusun gevşemesine yardımcı olacağından zehirli gazların atılması için yararlıdır. Kış aylarında bol bulabileceğiniz brokoli, karnabahar gibi turpgil sebzeler de toksinlerin atılması görevini görür.

Sebzelerin ve çeşitli bitkilerin yanı sıra bazı araştırmalar Ginseng çayının da sigara bırakma tedavisinde kullanılabilecek bir bitki olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre ginseng çayı içmek sigara içmeyi daha keyifsiz bir hale getirebilir ve kişi sigaraya karşı isteksizleşebilir. Ayrıca yapılan çalışmalar süt içenlerin daha sonra sigara içtiği zaman acı bir tat aldığını ve bu nedenle sigara içmekten uzaklaştığını göstermiştir. Bu nedenle sigaradan uzak kalmak istiyorsanız süt ve süt ürünlerini daha çok tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı