Faydalı Bilgiler

Brokoli ve Karnabaharın Mucizevi Faydaları

Sülforan içerdiği için sağlık açısından son derece yararlı olan şifa kaynağı brokoli ve karnabahar, her yaşta tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Özellikle kanser savaşçısı olarak bilenen sülforan içerdiği için tercih edilen bu sebzeler mucizevi etkilere sahip. Kanser gelişimini engelleyip durduran karnabahar ve brokoli, kanser hücrelerinin ürettiği kimyasalları da yok ediyor. Uzmanlar özellikle meme kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi kanser türlerinde daha belirgin bir yarara sahip olduğunu vurguluyor.

Modern yaşamla beraber tükettiğimiz katkı maddeli besinler, toksinleri arttırıyor. Toksik maddelerin atılımının bu denli önemli olduğu hayatımızda imdada sülforan içeren sebzeler koşuyor. Zararlı pestisitlerin de vücuttan atılmasını sağlayan karnabahar ve brokoli, faydalarıyla adeta bir şifa kaynağı oluyor.

Karnabahar ve Brokoli Kalp Sağlığını da Koruyor

Karnabahar ve brokoli kalp damar hastalıklarından koruyucu etkisiyle de biliniyor. Bu hastalıkların oluşturduğu metabolik profilleri iyileştiren sebzeler aynı zamanda yüksek lif içeriyor. Bu da kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı oluyor.

Düşük şeker ve lif oranıyla kilo vermeye de yardımcı olduğundan pek çok diyet listesinde adı geçen karnabahar ve brokoli, insülin duyarlılığını arttırıyor. Diyabetten koruyucu etkisi nedeniyle diyabet hastalarının beslenme programlarında da yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı