Ağız ve Diş Sağlığı

Biberon Çürüklerini Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Erken dönemde, bebeğin süt dişlerinde meydana gelen çürüklere, biberon çürükleri adı verilmektedir. Bebeklik döneminde biberon ve emzik kullanımından kaynaklı ortaya çıkan bu çürüklerin mutlaka tedavi edilmesi şarttır.

7-12 yaşına kadar ağızda sağlıklı kalması gereken süt dişleri iyi bakılmadığı zaman ileride diş kayıplarına ve enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca süt dişinin erken kaybedilmesi çocuğu psikolojik olarak da etkileyeceği için hassas davranılması gerekmektedir.

1 yaşını dolduran bebeklere uyku esnasında biberonla verilen anne sütü, biberon çürüklerine neden olan başlıca faktörlerden biridir. Bu nedenle ebeveynler uyku sırasında biberonla beslenmenin önüne geçmelidir.

Beslenmeden sonra muhakkak bebeğe su verilmesi gerekir. Nemli temiz bir bezle dişleri silmek ve diş temizleme silikonlarını kullanmak da önemlidir. Bebeklere erken dönemde diş hekimi kontrolü yapmak, çürük oluşumunu engelleme konusunda da yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde eğer bebek karbonhidratlı yiyecekler tükettiyse daha sonrasında lifli kuruyemiş verilebilir.

Bebeklerin 3 yaşına kadar tükürme refleksi gelişmez. Bu nedenle macunsuz küçük boyutlu fırçalar sayesinde diş fırçalama alışkanlığı çocuğa kazandırılabilir. Çocuğa örnek teşkil etmesi açısından ebeveynlerin de diş fırçalama konusunda titiz olması gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı