Genel Sağlık

Beslenme ve Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme bozukluğu olarak adlandırılan problem aşırı yemek yeme ya da yeterli yememe, kişinin kilosuyla ilgili fazla endişe duyması gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda 3.aydan sonra görülmeye başlanan bu sorun tedavi edilmediği takdirde gelişim geriliğine neden olabilir.

Pika: Yenilebilir olmayan ve gıda olarak adlandırılmayan maddelerin tüketilmesi pika olarak isimlendirilen bir yeme bozukluğudur. Pika problemine sahip olan bir çocuk toprak, kağıt gibi maddeler yiyebilir.

Kısıtlı Yiyecek Alımı Bozukluğu: Yeterli besinlerin tüketilmemesi sonucunda görülen bu problem özellikle çocuklarda sağlık problemlerine yol açar.

Anorexia Nervoza: Bu hastalığa sahip olan kişiler vücut ağırlıklarının fazla olduğunu düşünür ve kilo almaktan sürekli olarak kaçınır. Ciddi kilo kaybının yaşanması halinde hastalık ciddi sağlık problemleri doğurabilir.

Geri Çıkarma: Geri çıkarma sorunu, kişinin yemek yedikten sonra tükettiklerini geri çıkarmasıdır. Tedavi edilmez ve sürekli devam ederse çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir.

Blumia Nervoza: Manken hastalığı olarak toplumda kabul gören bu problem kilo alma korkusuyla bireyin yediği besinleri geri çıkarması olarak tarif edilebilir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Problemi: Önlenmediği takdirde obezite sorununa yol açan bir yeme bozukluğudur. Olağandan fazla hızlı yemek yiyen bireyler açlık hissetmediği halde de yemeye devam edebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı