Anne ve Bebek

Bebeklere Erken Yaşta Ayakkabı Giydirmenin Zararları

Bebeklerde ayak gelişiminin önemine vurgu yapan uzmanlar 2 yaşına kadar ayakkabı giydirmenin tehlikeli olabileceğini söylüyor. Özellikle de bebeğin ilk ayakkabısı, ayak sağlığı açısından büyük bir önem taşıyor.

Bebeklerin yere çıplak ayakla basması, bebeğin ortama uyum sağlama süreci için önemli oluyor. Yere bastığı süre içerisinde herhangi bir ayakkabı kullanmaya ihtiyaç duymayan bebeklerin dengede kalma refleksinin bu sayede geliştiği biliniyor. Ayağı korumak için ayakkabı giydirmek dışında, güvenli zeminlerde bebeğe ayakkabı giydirilmemesini öneren uzmanlar ayakkabı seçiminde de ebeveynlerin titiz olmasını öneriyor.

2 yaşa kadar ayak tabanının tam ortasında bir yağ dokusuna sahip olan bebeklerde bu doku 2 yaşından sonra zamanla azalıyor. Ayak sağlığı bebeğin vücut gelişimini pek çok yönden etkilediği için ayağın yamuk durması da ilerleyen zamanlarda başka sorunlara neden olabiliyor. Örneğin düz taban basan çocuklarda alt bacak kemiği ve üst bacak kemiği zıt yönlere doğru bakabiliyor. Bu da zaman içerisinde bel çevresini ve bütün gövdeyi etkiliyor.

Bebeği yürütmek için zorlamamak gerektiğini söyleyen uzmanlar 6 aylıkken bebeğin fizyolojik zamanını belirleyeceğine dikkat çekiyor. Erken yürütmelerde bebeğin düşme ihtimali de artıyor. Buna bağlı olarak parantez bacak denilen durumun süresi uzayabiliyor. 18 aylık olana kadar yürüyebilen bebekleri bu nedenle yere basmaya zorlamamak  gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı