Çocuk Sağlığı

Bebekler En Çok Hangi Nedenlerden Ağlama Krizine Giriyor?

Ebeveynlerin büyük bir paniğe kapıldığı ağlama krizlerinin pek çok nedeni olabiliyor. Özellikle bebeklerini yeteri kadar tanımayan anne babalar, ağlama krizlerinden dolayı gergin anlar geçirebiliyor. Bebeğin neden ağladığını keşfetmek ise pek çok problemi çözüyor. Peki bebekler en çok hangi nedenlerden ağlama krizlerine giriyor?

Acıkınca ağlamak: Yeni doğan bebeklerin sık sık acıktığı için emzirilmesi gerekiyor. Bebekler açlığını ağlayarak anlattığı için sıklıkla bu nedenle ağlayabiliyor. İlk aylarda sindirimi hızlı olduğu için hızlı acıkan bebekler çabuk acıktığı için ağlama krizine girebiliyor.

Evin ısısı: Evin fazla sıcak olması bebekleri rahatsız eden bir etkendir. Ortam ısısının ideal olarak 21 derece ile 24 derece arasında olması beklenir.

Sıkan kıyafetler: İdeal olan bebekleri kendi kıyafetinizden bir kat daha kalın giydirmenizdir. Fazla kalın ve kat kat giydirilen bebekler sıcakladıkları için rahatsız olur ağlayabilirler.

Havasız ortam: Kaloriferli evlerde hava kurur ve havasız, nemsiz ortam bebekleri rahatsız eder. Bu nedenle sık sık ev havalandırılmalı, bebekler açık havaya çıkarılmalıdır.

Burun tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı da bebekleri ağlatan bir başka önemli nedendir. Burnu tıkandığı zaman ağzından nefes almayı henüz bilmeyen bebekler ağlama krizine girebilir.

Gaz problemi: Bebeklerin çoğu ikinci veya üçüncü haftalarda gaz sancısına maruz kalabilir. Bu süreç gittikçe artar ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Ancak geçici bir süreç olduğu unutulmamalı ve panik yapılmamalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı