Anne ve Bebek

Bebek Sahibi Olmak İsteyenlere Umut; Mitokondri Nakli

Hamile kalmak isteyenlerin son zamanlarda uyguladığı popüler yöntemlerden biri olan mitokondri nakli merak edilen uygulamalar arasına girmeyi başardı. Yumurta hücreleri erken yaşlanan kadınlarda tercih edilen yöntem sayesinde çocuk % 99 oranında anneye ait oluyor.

Tüp bebek yöntemine bir alternatif olarak geliştirilen mitokondri nakli, yumurta ve sperm bağışından daha farklı bir yönteme sahip. Bebeğin DNA’sında başkasına ait genlerin sadece yüzde 1’i bulunurken yöntem sayesinde dünyaya gelen bebek tamamen çifte ait oluyor.

Hücrelere enerji sağlayan mitokondri, üreme üzerinde büyük bir öneme sahip. Spermin mitokondrisinin bitmesi ya da azalması döllenme kapasitesini etkiliyor. Yumurtanın mitokondrisinin azalması da bebek oluşturabilme kapasitesini doğrudan etkiliyor. Yaşlanmaya bağlı olarak döl hücrelerindeki mitokondrinin azalması hamile kalma ihtimalini düşürürken tüp bebek denemelerinde de başarısız sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle yumurtası döllenemeyen kadınlar için mitokondri nakli ideal yöntemlerden biri olabiliyor. Nakil işleminde kişinin kendi hücresinden alım yapılabildiği gibi bir başkasının hücresinden de mitokondri alınabiliyor.

Bu yöntemin herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını söyleyen uzmanlar özellikle genç olmasına rağmen yumurtalık yaşlanmasına sahip kişiler tarafından tercih edildiğini söylüyor. Kadınların yumurtasının olduğu her yaşta denenebilen mitokondri nakli, hamile kalmak isteyenlere umut oluyor.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı