Anne ve Bebek

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Anne babaların bebek bakımında hassas olduğu noktalardan biri de bebeğin banyosudur. Hassas olan bebeğin cildine zarar vermeden, doğru ürünleri kullanarak banyo yaptırmak büyük bir titizlik ister. Bu nedenle ebeveynlerin bebek banyosu konusunda bilinçlenmesi önemlidir.

Bebeğin ilk banyosu pek çok ebeveyn için heyecan verici ama aynı zamanda tedirgin edicidir. Aklında pek çok soru işareti olan ebeveyn babek banyosu öncesinde bilgilenmeli ve gerekiyorsa diğer deneyimli ebeveynlerden destek almalıdır. Öncelikle suyun sıcaklığının 36 derece olması önerilir. Ayrıca bebek banyo yaptırılmadan önce havlusu, bebek bezi, kıyafeti ve banyo esnasında kullanılacak malzemeleri hazırlanmalıdır.

Banyo öncesi hazırlık tamamlandıktan sonra bebeğin küvete doğru yerleştirilmesi önemlidir. Bebek yatay pozisyonda kafası dik duracak şekilde tutulur. Sol el ensenin altında olmalıdır. Küvetin içerisine kaymaz bir materyalin koyulması güvenlik açısından önemlidir. Nemlendirilmiş yumuşak bir bez yardımıyla bebeğin cildi yıkanabilir.

Bebeğiniz için daha keyifli bir banyo hayal ediyorsanız tüm konforu sağlamak sizin elinizde. Bebeklerin hassas cildi için geliştirilen özel ürünleri kullanmak ve cildin pH değeriyle uyumlu ürünler olmasına dikkat etmek bebek banyosunun olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca kullanılan ürünlerin paraben, alkol, SLS ve sabun içermemesi tavsiye edilir.

Sadece banyo esnasında değil, banyo sonrasında da bazı bakımlara da hassasiyet göstermek gerekir. Bebeğinizin sakinleşip rahatlaması için masaj yapmak ve bazı losyonlar ile cildi nemlendirmek, bebeğinizin rahat bir uyku almasını sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı