Anne ve Bebek

Bebeğiniz Geceleri Alışkanlıktan Uyanıyor Olabilir

Mide kapasiteleri, doğduğunda küçük olan bebekler yetişkinlere göre daha az ve sık beslenir. Hatta uzmanlar gece uyanmayan bebekler için 2-3 saatte bir bebeğin uyandırılarak emzirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. 4-6 aylık olan bebekler ise beslenme sıklığını azaltır ve bebeğin beslenmeden uyuduğu süre 5-6 saate kadar uzar. Bebek uyanmadığı sürece annenin uykusundan kaldırarak bebeği emzirmesine gerek yoktur.

Zamanla mide kapasitesi artan bebek 6 aylık olduktan sonra ek gıdaya geçmeye başlar. Acıkan bebekler gece uyanıp ağlar ancak uyuyan bebekleri uyandırıp beslemek yanlıştır. Sürekli geceleri aynı saatte kalkan bebekler ısrarla emiyorsa bu durum bebeğin gerçekten acıktığı anlamına geliyordur. Ancak düzensiz uyanan ve 1-2 yudum emdikten sonra yeniden uykuya dalan bebekler alışkanlıktan dolayı geceleri uyanıyor olabilir.

Ebeveynlerin gece uyanmaması için bebeğini fazla miktarda beslemeye çalışması da kaçınılması gereken durumlar arasındadır. Süt içmeye alışan bebeğin gece uykusuna dalmadan önce anne sütüyle beslenmesi, gece uykusuna dalmasında yardımcı olacaktır.

Gece beslenmesini bırakmakta zorlanan bebekler için süt miktarını azaltarak su miktarını arttırmak yararlı olacaktır. Bir süre sonra sadece su içen bebek gece uykusunu bölmeyecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı