Anne ve Bebek

Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Azaldığında Ortaya Çıkan Problemler

Amniyon sıvısının miktarı, bebeğin sağlık durumunu belirleyen önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Gebelikte bebeğin suyunun miktarı, yeterince oksijenlendiğinin de bir işaretidir. Hamilelik süresince suyun azalması yani gebeliğin sonuna doğru 50 ml’den az olması “oligohidramnios” olarak adlandırılır.

Hamilelerin yüzde dördünde görülen oligohidramnios problemi ultrason incelemelerinde saptanabilir. Gebelik süresince bebeğin anne karnında hareketinin devam etmesi, uygun şekilde durabilmesi, kordonun durumu ve gelişimi amniyotik sıvısının bulunmasına bağlıdır.

Amniyon Sıvısının Azalmasını Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

Eğer amniyon sıvısı çok azalırsa bunun için amniyon kesesine uzmanlar tarafından özel bir sıvı enjekte edilebilmektedir. Fakat bu yöntem enfeksiyon riski barındırdığından yaygın olarak kullanılmaz. Annenin vücudundaki sıvının arttırılması da kullanılan bir yöntemdir. Gebelik süresince bol sıvı tüketmek, amniyotik sıvı miktarını geçici de olsa arttırmanın yollarından biridir.

Eğer bebeği saran amniyon zarı doğum başlamadan önce yırtılırsa bu durum erken membran rüptürü olarak adlandırılmaktadır. Genellikle enfeksiyonların yol açtığı bu durumun nedeni bazen belirsiz olabilir ve saptanamaz. Eğer amniyon sıvısında ve zarlarında enfeksiyon olursa anne için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Enfeksiyonun fark edilmediği durumlarda hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye girer.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı