Faydalı Bilgiler

Balık Yağı Hangi Hastalıkların Önlenmesinde Kullanılıyor?

Birçok açıdan faydalı olan balık yağı, kalp ve dolaşım sistemiyle ilgili hastalıklarda öneriliyor. Bunun yanı sıra tansiyonu ve kolestrolü düşürmek için de kullanılan balık yağının kalp rahatsızlıklarını önlediği de biliniyor.

Beyin gıdası olarak adlandırılan balık yağının çok fazla tüketimi de depresyona ya da dikkat eksikliğine neden olabiliyor. Bilişsel rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinen balık yağı, sarı nokta hastalığında tedavi amaçlı kullanılıyor. Kadınların çoğu regl dönemlerini engellemek, göğüs ağrılarını hafifletmek, ya da erken doğum gibi riskleri engellemek için balık yağını kullanıyor.

Diabet, astım, gelişim bozukluğu, hareket bozukluğu, böbrek problemleri, kemik erimesi gibi problemler için de kullanılan balık yağı, bypass ameliyatlarında kan damarının kapanmasını da engelliyor.

Balık Yağının Daha Çok Bulunduğu Balık Türleri Nelerdir?

Vücudun ihtiyacı olan balık yağını doğrudan besin takviyeleriyle gidermek mümkün. Omega3 yağ asitlerine sahip olan balıkları tüketmenin yararı oldukça fazla. Bunlar arasında ton balığı, mersin balığı, lüfer ve sardalye gibi balıklar yer alıyor.

Balık yağını tüketmek için balığın hazırlanma ve pişme süresi de etkili oluyor. Kızarmış balık yerine ızgarada pişirilmiş ya da fırınlanmış balıkları tercih etmek daha yararlı oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı