Faydalı Bilgiler

Asitli İçecekler İshali Önlüyor mu?

Tedavi edilmediği takdirde uzun süreli ishalin insan sağlığı için tehlikeli boyutlara varan sonuçları olabiliyor. Beyin iltihabı ve karaciğer kisti gibi pek çok probleme neden olabilen ishal, dizanteri ve parazitler yüzünden oluşuyor. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen hastalığı önlemek için uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor.

İki haftadan uzun süren ishal doğumsal bağırsak hastalıklarına işaret ederken, özellikle ebeveynlerin çocukların ishal olması konusunda bilinçli olması gerekiyor. Çocuk ölüm nedenleri arasında 4.sırada yer alan ishal düzenli takip edilmesi gereken bir problem. Dışkının günde 6-8 seferden fazla olması ve sulu olması durumunda çocuğun muhakkak bir uzmana götürülmesi gerekiyor. Özellikle bebekler su kaybının etkilerini daha hızlı görebiliyor ve kalp yetmezliğine varan sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin ishal karşısında kayıtsız kalmaması gerekiyor.

İshal durumunda kaybedilen sıvının kısa sürede yerine konması büyük önem taşıyor. Az ve sık beslenmek, bulantıya yol açacak besinler tüketmemek önem taşıyor. Günlük hayatta kullanılabilecek önerilerle ishali kesmek isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri de asitli içecek ve kahvenin ishali kesip kesmediği oluyor. Ancak tamamen şehir efsanesi olan bu durum uzmanlar tarafından önerilmiyor. İshal döneminde daha çok ayran, sade soda ya da meyve tüketmek öneriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı