Genel Sağlık

Alzheimer İçin Yeni Bir Yöntem; Akupunktur Tedavisi

Alzheimer tedavisi için yapılan araştırmalar geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan akupunkturun işe yaradığını gösteriyor. Hastalığın seyrinde olumlu etkilere sahip olduğu açıklanan akupunktur tedavisinin, hastaların yaşamını iyileştirdiği öne sürülüyor.

Yaşlılarda en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer alan Alzheimer oldukça ciddiye alınması gereken problemlerin başında geliyor. Çevre ile iletişim kurma becerisini zamanla kaybeden birey karar verme yeteneğini de kaybediyor. Zaman içerisinde ilerleyen hastalık kişinin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirememesine neden oluyor.

Alzheimer’la beraber hastalar daha önce kendisiyle özdeşleşmeyen davranışlarda bulunabiliyor. Yaşamsal davranışları da zaman içerisinde unutan hastalar gün geçtikçe yatağa daha bağımlı hale geliyor ve çoklu organ yetmezliği sonucu hayatlarını kaybedebiliyor. Alzheimer hastalığının tedavisi için istenilen başarının elde edilememesi uzmanları da geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerine itebiliyor.

Akupunktur uygulamasının sözlü ve motor becerileri arttırdığını söyleyen uzmanlar, hastaların bilişsel işlevlerinin de bu sayede gelişebileceğini ifade ediyor. Bu uygulama sonucunda hastalarda demansa sebebiyet veren beyin içindeki plaklar azalıyor. Özellikle elektro akupunktura dair yapılan araştırmalar üç ay sonunda düzenli akupunktur yapılan hastalarda Alzheimer seviyesinde azalma görüldüğünü ortaya çıkarıyor. Bu hastaların günlük yaşam enerjileri artarken depresyon seviyelerinde de iyileşmenin görüldüğü ölçümlendi.

Uzmanlar özellikle başlangıç ve orta seviyedeki Alzheimer hastaları için akupunktur yönteminin koruyucu bir yöntem olarak kullanılabileceğini, bu sayede kişilerin yaşam kalitesinin artabileceğini ifade ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı