Anne ve Bebek

Prematüre Bebek Bakımında Bunlara Dikkat Edin

Hamilelik süreci her zaman beklenildiği gibi ilerlemeyebilir. Beklenen süreden erken gerçekleşen doğumlarda hazırlıksız yakalanan anneler prematüre bakımı hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Prematüre bebek sahibi ailelerin geçtiği zorlu süreç onları duygusal anlamda etkileyebilir.

Prematüre bebeklerin hayata tutunma mücadelelerinde fiziksel ve duygusal desteğe ihtiyaçları vardır. Araştırmalar da prematüre bebeğe sahip annelerin bir araya gelerek birbirine destek olmasının önemli olduğunu ispatlamaktadır. Prematüre bebek sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Bebeğin kendisini güvende hissetmesi açısından ebeveynleri ile tensel teması önemsenmelidir. Ten tene temas, bebeğin daha rahat nefes almasını sağlayacaktır.
  • Ten teması sadece anne ile değil, babayla da yapılmalıdır.
  • Anne ve babanın kokusunu taşıyan bir eşyanın ya da sesin kuvözde yer alması bebeğin duygusal anlamda hayata tutunmasını sağlayacaktır.
  • Prematüre bebeğinizin gelişimsel yaşını takip etmek oldukça önemlidir. Gelişim değerlendirmesini bu yaşa göre yapmak gerekir.
  • Bebeğin gelişimsel yaşı ile kronolojik yaşının uyumlu olarak gitmesi hedeflenir.
  • Ailelerin bebeğin gelişim yaşına uygun davranması ve bu hızda ilerlemesi gerekir. Bu anlamda bebeği zorlamadan beklentileri oluşturmak ve yavaş yavaş ilerlemek önemlidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı